Ухвалення нового житлового законодавства без перехідного періоду може створити серйозні проблеми для мешканців багатоквартирних будинків. У нинішній редакції реформа ризикує спричинити хаос в управлінні житлом і перекласти фінансовий тягар на сумлінних власників.

Про це заявив голова Спілка споживачів комунальних послуг Олег Попенко під час ефіру на своєму YouTube-каналі.

Багатоквартирний будинок, скріншот: YouTube

За словами експерта, ключова проблема законопроєкту полягає у відсутності чітких перехідних механізмів для тих будинків, де мешканці не створили ОСББ. Натомість пропонується автоматичне формування так званих "простих товариств", фактично без альтернативної моделі управління.

Олег Попенко наголошує, що в реальних умовах великих міст така система може виявитися нежиттєздатною. Значна частина квартир, особливо у столиці, здається в оренду, а власники часто перебувають за кордоном або не проживають за місцем реєстрації. У такій ситуації створити ефективну структуру управління складно, адже реальні мешканці не завжди мають юридичні повноваження ухвалювати рішення, а формальні власники не поспішають вкладати кошти у спільне майно.

Популярні новини зараз

Щонайменше на три доби: українцям радять терміново запастися водою - зникне будь-якої миті

У боржників є 10 днів: за яку заборгованість можуть відрізати електроенергію

Українцям проіндексували пенсії: як дізнатися про новий розмір виплати

ТЦК починають полювання за літніми українцями: кого шукатимуть насамперед

Показати ще

ОСББ, фото: Facebook

Експерт звертає увагу, що закон не врегульовує баланс прав та обов’язків орендарів і орендодавців. У багатьох будинках сусіди навіть не знайомі між собою, що ускладнює організацію зборів та ухвалення спільних рішень.

Особливо гостро проблема проявляється під час необхідності інвестицій у будинок, наприклад, для забезпечення енергонезалежності. За словами Попенка, у періоди відключень світла мешканці намагалися збирати кошти на інвертори чи акумулятори, однак власники квартир, які здають житло або виїхали за кордон, часто відмовлялися брати участь у фінансуванні.

Багатоквартирний будинок, скріншот: YouTube

У результаті витрати лягають на плечі тих, хто фактично проживає в будинку та зацікавлений у його функціонуванні. Через відсутність спеціалізованих житлових судів і дієвих механізмів примусу недобросовісних власників до участі у витратах, активні мешканці ризикують опинитися в ситуації, коли змушені покривати борги інших.

Аналітик вважає, що без чітких інструментів відповідальності новий закон може поставити добросовісних співвласників у складне становище. Якщо частина мешканців ігноруватиме внески на утримання будинку, іншим доведеться або миритися з боргами, або компенсувати нестачу коштів власним коштом.

Раніше портал Знай повідомляв, "начальник" на кожен будинок: українці ризикують стати заручниками житлової реформи.

Також наш портал інформував, як не платити абонплату за гарячу воду: експерт розповів про надійний, але радикальний спосіб.

Крім того, ми писали, "Усі труби почали сипатися": житловий фонд столиці перебуває на межі катастрофи.