Нова ініціатива, яка передбачає продаж безрецептурних лікарських засобів на автозаправках, викликала критику з боку політолога Кирила Сазонова. У дописі у соцмережі Facebook він зазначив, що такі рішення зараз приймаються без належних процедур і відкритого громадського обговорення.

Кирило Сазонов

На думку експерта, ця ідея, хоча й подається як спосіб підвищення доступності ліків, у реальності не вирішує головної проблеми фармацевтичної сфери - високих цін на медикаменти. Кирило Сазонов зазначив, що в Україні немає дефіциту аптек, тому просте розширення каналів продажу не матиме значного впливу на цінову політику. Натомість такі зміни можуть порушити регуляторні правила фармацевтичного ринку та створити потенційну загрозу для його стабільності.

АЗС. Фото: скрін youtube

Особливо занепокоєність викликає питання безпеки. Як наголосив політолог, продаж ліків на АЗС не передбачатиме участі кваліфікованих фармацевтів, що може призвести до неконтрольованого самолікування. Це підриває ефективність системи фармаконагляду, яка сьогодні забезпечується аптечними закладами.

Популярні новини зараз

"Мене просто скасували": Олена Кравець вперше розповіла, як через скандал втратила кар’єру

Субсидії нараховуватимуть за новими правилами: хто залишиться без пільг

Індексація по-новому: перерахунок пенсій може стати справедливішим

Пенсіонерів перестали пускати у громадський транспорт: що не мають права вимагати

Показати ще

Додатково експерт звернув увагу на неоднозначність державної політики в цьому напрямі. Водночас з ідеєю продажу ліків на автозаправках, планується обмежити вибір препаратів в аптеках при державних і комунальних лікарнях. Нова постанова передбачає реалізацію тільки трьох найдешевших аналогів із Національного каталогу цін, що ще більше ускладнює доступ пацієнтів до якісних медикаментів.

Ліки / фото: depositphotos

За словами політолога, ухвалення таких змін відбувається поспіхом, без обговорення з громадськістю та відповідних регуляторних процесів. Він вважає, що ця ініціатива - імітація реформ, бо виглядає більше як показовий "косметичний ремонт", аніж системна робота над вирішенням актуальних проблем фармацевтичного сектору.

Тим часом Міністерство охорони здоров’я України раніше заявляло про те, що готує зміни до законодавства, які дозволять розширити список місць для роздрібного продажу безрецептурних ліків. Тема стає все більш актуальною та активно обговорюваною як серед експертів, так і серед пересічних громадян. Очевидно, що дискусії навколо цих нововведень триватимуть ще довго.

Раніше портал Знай писав, що в Україні запроваджують з 2026 року «єЧек»: що зміниться для покупців.

Також портал повідомляв, що ліки мають продаватися дешевше: на які препарати хочуть ввести знижки.

Крім того, ми інформували, що "Ощадбанк" обурив комісією за "простій" картки.