Податківці відтепер знатимуть, хто з українців і коли перетинав державний кордон. Державна податкова служба та Держприкордонслужба підписали договір про автоматизований електронний обмін інформацією — без паперів, без ручних запитів, у режимі реального часу. І хоча у відомствах наголошують: жодних нових обмежень для громадян не з'явилося, у парламенті вже забили на сполох.

Як повідомляє Інформатор, документ підписали очільниця ДПС Леся Карнаух та виконувач обов'язків голови Держприкордонслужби Валерій Вавринюк. Тепер інформаційні системи двох відомств з'єднані напряму — податківці можуть отримувати дані про перетин кордону без жодної паперової тяганини.

Паспорт громадянина, фото: dpsu.gov.ua

У податковій службі пояснили, як саме працюватиме новий механізм. Кожен запит посадовця ДПС підписується кваліфікованим електронним підписом із накладанням електронної позначки часу. Усі дії фіксуються в журналах аудиту — тобто анонімно чи несанкціоновано переглянути інформацію неможливо. У ДПС наголошують: обмін даними здійснюється виключно для внутрішньої аналітичної роботи.

Податковий борг не закриє кордон автоматично

Принциповий момент, який хвилює багатьох українців: чи означає це, що будь-яка податкова заборгованість автоматично заблокує виїзд за кордон? У ДПС відповідають однозначно — ні. Наявність податкових питань або боргу не є підставою для обмеження права виїзду. Таке рішення, як і раніше, ухвалюється виключно судом у порядку, визначеному законом. Сам факт заборгованості перед бюджетом не закриває громадянинові дорогу за межі України.

До підписання договору запити між податковою та прикордонниками оброблялися вручну, що забирало значно більше часу. Тепер завдяки цифровим каналам обмін відбуватиметься швидше, а посадовці зможуть оперативніше отримувати потрібну інформацію в межах своїх повноважень. Для пересічних громадян зовнішньо процедура перетину кордону не зміниться — перелік підстав для обмежень і роль суду залишаються такими ж, як і раніше.

Бужанський: «Абсолютно незаконна передача персональних даних»

Народний депутат Максим Бужанський різко розкритикував рішення відомств. На його думку, йдеться про порушення законодавства в обхід парламенту.

Так званий «договір» про надання прикордонною службою податкових даних про перетин громадянами кордону України — це абсолютно незаконна передача персональних даних, по суті стеження. Максим Бужанський, народний депутат

Бужанський нагадав, що кілька років тому Кабінет міністрів уже вносив подібний законопроєкт — тоді йшлося про передачу даних про перетин кордону Пенсійному фонду. Комітет Верховної Ради зі скандалом відхилив ту ініціативу. «Але бачу, що деякі органи вирішили оминати закони внутрішніми постановами. Це ставить питання необхідності посилення відповідальності за перевищення повноважень», — заявив нардеп.

Що це означає для тих, хто перетинає кордон

Для більшості українців, які легально перетинають кордон — за наявності бронювання, відстрочки, дозволу або з інших законних підстав — жодних змін не відбудеться. Прикордонники не отримали нових повноважень для відмови у виїзді. Однак тепер податкова служба матиме повну цифрову картину переміщень громадян, що, на думку критиків, створює ризики для захисту персональних даних у майбутньому.

Раніше портал Знай повідомляв, прикордонник отримав 5 років в'язниці за хабар у $5000 за виїзд ухилянта.

Також наш портал інформував, ДПСУ запустила онлайн-кабінет для перевірки заборони на виїзд за кордон.