П'ятий рік поспіль кожна осінь стає початком чергового випробування для критичної інфраструктури України. Російські удари по енергетичних об'єктах, системах теплопостачання та водогону не припиняються. Гострий дефіцит ракет PAC-3 для систем Patriot, здатних збивати балістику, залишає вразливими всю критичну інфраструктуру перед новими атаками.
Як повідомляє Політарена, народні депутати з Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг назвали три сценарії розвитку подій цієї осені та взимку — від найгіршого до стримано оптимістичного.
Найгірший сценарій: без води, світла й тепла
Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб попередила: якщо Росія почне цілеспрямовано руйнувати системи водопостачання, наслідки будуть катастрофічними. «Води немає, каналізація не працює, стічні води не очищаються. Це загрожує появою кишкових захворювань, тієї ж холери», — зазначила депутатка. Особливу увагу вона звернула на очисні споруди в Бортничах, пошкодження яких може спричинити екологічну та санітарну катастрофу для всього Києва.
До цього може додатися відсутність у магазинах продуктів та питної води через обстріли складів і логістичних центрів. Сучасна торгівля побудована на постійному поповненні запасів — пошкодження розподільчих центрів порушує всю систему. До того ж минулої зими в Києві світло зникало на 14–16 годин на добу, і повторення такого графіка цілком імовірне.
Енергосистема працює на межі: росіяни руйнують — українські фахівці ремонтують. Однак нестача спеціалізованого обладнання та довгі терміни його постачання не дозволяють швидко відновлювати пошкоджені об'єкти.
Середній сценарій: як торік, але вже звично
За словами члена енергетичного комітету Юрія Камельчука, головний ризик — нові російські удари по генерації, підстанціях, газовій та тепловій інфраструктурі. «Саме інтенсивність таких атак визначатиме складність для населення майбутньої зими. Найбільш уразливою залишається теплова генерація — ТЕС та ТЕЦ. Значна частина потужностей пошкоджена або працює після аварійних ремонтів», — пояснив нардеп.
У разі постачання Україні ракет PAC-3 ефективність ППО підвищиться. Росія випускає в середньому три балістичні ракети «Іскандер-М» на добу, і агресору доведеться вибирати пріоритети між енергетикою та системами водопостачання. За такого сценарію ситуація буде важкою, але передбачуваною — постійний дефіцит електроенергії, планові відключення та локальні перебої з теплом.
Оптимістичний сценарій: керований дефіцит без колапсу
Перший заступник голови профільного комітету Олексій Кучеренко на запитання про оптимістичний варіант відповів: «Та який тут може бути оптимістичний?». Втім, базовий сценарій, за оцінкою Камельчука, — не загальнонаціональний блекаут, а постійний дефіцит електроенергії з плановими відключеннями у години найбільшого навантаження.
Вікторія Гриб додала: «Восени ситуація буде трохи кращою. Подивіться, яка цього тижня була спека — і відключень не було. Але все залежатиме від того, як триватимуть обстріли». Позитивним фактором є те, що вже збудовано близько 60 МВт розподіленої когенерації, ще понад 100 МВт перебувають у роботі. Ці потужності передусім підтримуватимуть критичну інфраструктуру — лікарні, водоканали, котельні.
Як підготуватися до зими: що варто мати вдома
Незалежно від того, який сценарій реалізується, базовий набір автономності залишається незмінним. Павербанки, зарядні станції, генератори, ліхтарики та акумуляторні лампочки — усе це вже стало частиною побуту українців. Крім того, експерти радять мати вдома запас питної води щонайменше на три доби, а також технічної води для санітарних потреб.
Для обігріву в умовах відключень варто розглянути туристичні газові пальники, твердопаливні буржуйки (для приватних будинків) або теплові акумулятори. У багатоквартирних будинках мешканцям рекомендують заздалегідь домовитися про чергування генераторів для підтримки роботи насосів опалення та водопостачання.
Уряд зі свого боку готує оновлений план реагування на можливі аварії в опалювальний сезон, який передбачає резервні джерела тепла, мобільні котельні та механізми швидкого перерозподілу ресурсів між областями.
Раніше портал Знай повідомляв, відключення світла на 16 годин і ризик холери: якою буде зима для українців.
Перевірка газових приладів коштуватиме від 435 грн: "Нафтогаз" затвердив тарифи без пільг
Старшокласникам дозволили вчитися за старими правилами: 5 змін у школах з вересня
Українцям роздають до 300 тисяч гривень на генератори для дому: як упакуватися до зими
Сусід через суд змусить знести сарай: скільки метрів від паркану вимагає закон
Також наш портал інформував, звична зима відходить у минуле: які небезпечні явища тепер загрожують Україні.
Більше деталей читай у матеріалі: після спекотного літа Україну накриє люта зима: синоптики попередили про небезпечний сценарій.
