Жителі України сьогодні сплачують за спожиту електроенергію за надто низькою ціною, а досягти раціонального використання електрики можна лише одним способом - привести тарифи для населення до ринкового рівня. Про це заявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко у підкасті "Енергобудні".
Тема вартості електроенергії для побутових споживачів знову стала предметом обговорення після ініціативи голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса. Він запропонував змінити коефіцієнти для тризонних лічильників, розраховуючи таким чином стимулювати громадян більш економно споживати електроенергію.
На думку Харченка, такий крок не принесе помітного результату. Він переконаний, що головна причина відсутності мотивації до економії полягає у чинному низькому тарифі для населення.
"Не має жодного значення, чи буде лічильник тризонним або навіть шестизонним - це ніяк не вплине на поведінку людей. Для побутових споживачів вартість електроенергії настільки низька, що більшість просто не звертає на неї уваги", - зазначив експерт.
На підтвердження своєї думки Харченко запропонував провести простий експеримент - запитати у випадкових перехожих, яку суму вони заплатили за електроенергію минулого місяця та за яким тарифом здійснювався розрахунок. На його переконання, більшість не зможе відповісти, оскільки такі витрати практично не впливають на сімейний бюджет.
"Дуже багато людей навіть не пам'ятають розмір останнього платежу, адже він надто малий, щоб приділяти йому особливу увагу. Єдиним чинником, який справді здатен змінити модель споживання, є ринкові ціни для побутових споживачів", - наголосив Харченко.
Іншими словами, експерт вважає, що лише суттєве підвищення вартості електроенергії здатне спонукати громадян більш відповідально ставитися до її використання. У такому разі власники житла будуть зацікавлені у встановленні двозонних і тризонних лічильників, а також почнуть планувати роботу енергоємних приладів таким чином, щоб основне споживання припадало на періоди дії найвигідніших тарифів.
Водночас не можна виключати, що подібні заяви відображають виключно особисту позицію фахівця, висловлену під час обговорення. Однак існує й інша точка зору - такі висловлювання можуть розглядатися як спроба заздалегідь підготувати громадську думку до можливого чергового перегляду тарифів на електроенергію.
- Раніше портал Знай повідомляв, "Укренерго" перепише тарифи на світ: наслідки вдарять по кожному.
- Також наш портал інформував, що влітку платіжки за світло можуть зрости: про що попереджають енергетики.
- Крім того, ми писали понад 1,03 мільярда гривень боргів: українцям погрожують відключати світло.
