У період дії воєнного стану громадяни України можуть зіткнутися з ситуацією, коли їх повертають на військовий облік, попри те, що раніше вони були з нього виключені. В такому випадку особа має право вимагати виправлення інформації. Про це повідомив адвокат Юрій Айвазян у коментарі для порталу «Юристи.UA».
За словами адвоката, перший крок у вирішенні цієї ситуації — це подання заяви до територіального центру комплектування. У цій заяві потрібно зазначити вимогу внести дані про виключення з обліку до Єдиного державного реєстру. До заяви обов’язково слід додати копію тимчасового посвідчення, яке підтверджує факт виключення з військового обліку.
Такий документ подається безпосередньо до ТЦК, у якому особу повторно поставили на облік. Адвокат зазначив, що громадянин, який звернувся за консультацією, раніше був офіційно виключений з обліку, але під час воєнного стану дізнався, що його знову внесли до реєстру військовозобов’язаних.
Ознакою того, що ситуація виправлена, є оновлена інформація в електронних сервісах, зокрема у застосунку «Резерв+» або в е-сервісі «е-ВОД». Якщо після подання заяви інформація про виключення не з’являється у цифрових системах, тоді громадянину доведеться звертатися до суду.
Депортують одразу в ТЦК: Польща почала висилати українців - кого вже чекають на кордоні
"Вибухне з дня на день": омбудсмен попередила про серйозний скандал, який назріває у ЗСУ
Пенсіонерам виплатять щомісячну компенсацію: у кого збільшаться виплати
Пенсія або зарплата: хто з пенсіонерів має зробити такий вибір
Таким чином, механізм виправлення ситуації передбачає адміністративний етап — подання заяви та документів до ТЦК, — а за потреби й судовий. Юрист наголошує, що відсутність реакції або відмова у внесенні змін з боку ТЦК може бути оскаржена у судовому порядку.
Зазначимо, що відповідно до законодавства, перебування на військовому обліку має бути належно оформленим і базуватись на актуальних та достовірних даних. Виключення з обліку також фіксується відповідними документами, які мають юридичну силу. У разі необґрунтованого поновлення обліку — особа має повне право на захист своїх прав.
Звернення до суду в такій ситуації — це законний спосіб захисту, і суд зобов’язаний розглянути обставини справи та винести рішення про правомірність дій ТЦК. Водночас експерти наголошують на необхідності збереження всіх документів, що підтверджують попереднє виключення з обліку.
Нагадаємо, штрафувати більше не будуть: у ТЦК зробили заяву – чоловіки можуть зітхнути з полегшенням
Як повідомляв портал Знай.ua, ВЛК визнала непридатним, але ТЦК ігнорує: як домогтися зняття з обліку
Також, демобілізація раніше строку: за яких умов можна залишити службу – інструкція для військових