Україна готується до масштабної пенсійної реформи, яка має стартувати вже у 2025 році. Її називають амбітною, навіть революційною. Але за красивими словами — страх і тривога мільйонів українців. Чи стане старість безбідною, чи перетвориться на боротьбу за виживання?
За словами пенсійного експерта Андрія Павловського, уряд планує повністю змінити модель нарахування пенсій. Замість класичної солідарної системи (де нинішні працівники утримують нинішніх пенсіонерів), пропонують дворівневу:
-
Базова пенсія — фіксована сума для всіх. Її розмір має становити 30% від мінімальної зарплати. Станом на зараз — це приблизно 2400 гривень. Цю суму гарантовано отримають усі, навіть ті, хто має мінімальний трудовий стаж або взагалі не працював офіційно.
-
Страхова пенсія — індивідуальна, залежатиме від кількості страхового стажу та рівня «білої» зарплати.
Пенсіонери. Фото: скрін youtubeПопулярні новини заразВже наближається до Землі: вчені підозрюють, що це не просто космічний камінь, а зонд від позаземної цивілізації
Кінець війни в Україні до 31 грудня 2025 року: найпотужніший прогноз, який змінює все
Перевірки ТЦК насправді незаконні: що не мають права вимагати
Не сплатити ні за світло, ні за газ: ПриватБанк блокує комунальні платежі
Ідея ніби правильна: той, хто працював більше — отримає більше. Але саме тут виникають тривожні запитання. По-перше, базова частина — дуже низька. Якщо з неї ще й віднімуть податки, вона може бути нижчою за прожитковий мінімум. По-друге, навіть висока «біла» зарплата не гарантує гідної пенсії: формула перерахунку досі не прозора, а ризики великі.
"Це може обернутися шоком для тих, хто все життя працював чесно й офіційно. А от ті, хто мав малу зарплату чи короткий стаж, — можуть не відчути різниці", — зазначає Павловський.
Ще одна проблема: реформа ігнорує реалії. У країні мільйони людей працюють за кордоном, мають перерваний або неофіційний стаж. Що буде з їхніми пенсіями? Як враховуватиметься інфляція, війна, тіньова економіка?
Попри це, прихильники реформи стверджують: нова система дозволить вирівняти несправедливість, коли пенсіонери з однаковим стажем отримують різні виплати лише через рік виходу на пенсію.
Нагадаємо, пенсія з інвалідності внаслідок війни не лише для військових: хто ще має на неї право
Як повідомляв портал Знай.ua, втратите одразу три пенсії: українців попередили про поширену помилку - кого терміново чекають у ПФУ
Також, без стажу, але з виплатами: як українцям, які ніколи не працювали, отримати допомогу від держави